2022. gada 13. maijā  LU Akadēmiskā centra Dabas mājā norisinājās LU Karjeras centra organizētā Emocionālās veselības diena. Pasākuma mērķis bija pievērst LU studentu un darbinieku uzmanību emocionālās veselības nozīmīgumam ikdienas dzīvē un pievērst uzmanību arī tam, ka rūpes par emocionālo veselību ir katra cilvēka atbildība.

Pasākuma programmā piedāvājām gan teorētiskas lekcijas par stresa un izdegšanas tēmu, kā arī pasaulē tik aktuālo jautājumu – depresija un depresīvie traucējumi. Lekcijās bija iespēja iepazīties ar īsu teorētisku ieskatu šo psiholoģisko stāvokļu veidošanās procesā, kā atpazīt šo stāvokļu esamību un kā rūpēties, lai atgūtu emocionālu veselību.

Otrajā pasākumā daļā piedāvājām praktiskas nodarbības kā papildinājumu teorētiskajai daļai. Pasākuma dalībniekiem bija iespēja praktiski izmēģināt – kā meditēt, kā atgūt mieru caur aktīvu radošo procesu, veidojot smilšu mandalas. Nodarbībās bija iespēja arī iegūt praktiskus padomus – kā veiksmīgi veidot kontaktu ar cilvēkiem un veidot ap sevi atbalstošu vidi, kā arī idejas par to, ko tieši darīt, lai atgūtu motivāciju un dzīvotu ar prieku un enerģiju.

Pasākumu apmeklētāji dalījās arī ar saviem iespaidiem un atzina, ka lekciju tēmas bijušas noderīgas un aicināja lieku reizi aizdomāties par savas emocionālās labsajūtas tēmu. Par lekciju “Kad “Beidz stresot!” nepalīdz” dalībnieki saka: “Es sapratu to, ka ir svarīgi pareizi uztvert stresu, nevis bēgt no tā”, “Pastiprināju zināšanas par jau iepriekš dzirdēto”, “Uzzināju metodes, kā tikt galā ar stresu”. Lekciju vadīja labbūtības koučs Evija van der Beek.

LU psiholoģes Līgas Valinkas vadītās lekcijas “Kā rīkoties, kad dienas šķiet apmākušās?” par depresijas tēmu dalībnieki saka: “Patīkama lektore, interesanti stāstīja un guvu noderīgas atziņas, piemēram, slikts garastāvoklis nav tas pats, kas depresija”, “Noderēja palīdzības iespēju saraksts tiem, kuri, iespējams, nezināja, kur vērsties”, “Sapratu, ka depresija ir slimība un, ja tai neskatās acīs, tā var ievest tādā melnā ciklā.”

Psiholoģe un izaugsmes veicinājāta Inta Santa stāstīja par to, kāpēc ir vērts meditēt un kā to praktiski darīt. Nodarbības "Dziļi relaksējoša meditācija" dalībnieki par šo saka: “Patika praktiskā darba sasaiste ar teorētisko informāciju”, “Izpratu ķīmiju, kas notiek mūsu smadzenēs un pati meditācija ļāva "viegli pazust"", ”Patika iegūt zināšanas par neiromediātoriem, patika nomierinošas praktiskas metodes un pats meditācijas seanss”.

Karjeras konsultante un izaugsmes veicinātāja Dace Siliņa aicināja doties ceļojumā kopā ar krāsainajām smilšu mandalām nodarbībā "Harmonijas ceļš krāsainajās smiltīs". Katrs dalībnieks 40 minūšu laikā varēja izveidot savu smilšu mandalu un ieklausīties tās stāstījumā. Telpā skanēja tikai mūzika un dalībnieki vienojās šajā laikā nesarunāties. Tādējādi dalībnieki ieguva unikālu pieredzi – būt kopā kuplā pulkā, bet klusēt un ļaut katram būt pašam ar sevi. Beigās mandalas izjaucām un smiltis ar emocionālo vēstījumu katrs novirzīja, kur sirds teica priekšā – kāds devās ārā un savu smilšu stāstu nodeva vējam, kāds to iepludināja ūdens krātuvēs vai iedēstīja zemē. Nodarbības dalībnieki par mandalu veidošanu: “Varēju savā nodabā darīt radošu nodarbi. Tas sagādāja prieku”, “Iespēja koncentrēties uz vienu lietu, nedomājot par ko citu. Pēc ilgiem laikiem jutu mieru, rezultātā laiks paskrēja ļoti ātri un guvu pozitīvas emocijas”, “Kad daudzo domu dēļ prāts nespēj norimties, mandalu veidošana no smiltīm sniedza iespēju koncentrēties uz esošo darbību, sekojoši - nomierināt ikdienas steigu.”

Dace Siliņa pēc meditācijas ar mandalām piedāvāja dinamiskāku pasākumu:  par komunikāciju un draudzības veidošanu nodarbībā "Iepazīsimies? Idejas draudzīgām sarunām". Kopā ar nodarbības dalībniekiem noskaidrojām, ka ir tādi “introverti-ekstroverti” cilvēki. Viņiem svarīgi būt gan vienatnē ar savu pasauli, gan arī kopā ar cilvēkiem. Viņi zina, ka ne vienmēr ir tie jaudīgākie komunikatori ar svešiem cilvēkiem, bet nodarbībā guva pārliecību, ka var iziet no savas komforta zonas un uzsākt sarunu ar svešinieku un pat izveidot sirsnīgu kontaktu. Dalībnieki par nodarbību saka: “Ikviens introverts var iemācīties kļūt ekstroverts vēlamajās situācijās”, “Man šķeit, ka šādus pasākumus vajag rīkot vairāk, diezgan izcils pasākums, kura laikā biju spiests izkāpt no komforta zonas, kas reāli deva tikai labumu. Atradu beidzot savu emocionālo tipu, kas likās pārsteidzoši un dažas metodas, lai uzturētu sarunu”.

LU psiholoģe Līga Valinka dalījās ar zināšanām nodarbībā "Man nav motivācijas... Ko darīt?" - kā sevi ikdienā motivēt. Dalībnieki par nodarbību saka: “Uzzināju dažādus faktorus, kas ietekmē motivāciju”, “Patika praktiskie vingrinājumi no Kognitīvi biheiviorālās terapijas pieejas”, “Man patika, ka tā nebija teoretizēšana, jo man studijās ir bijis motivācijas teorijas apskats, bet tas grūti saistās ar praksi, tāpēc man patika, ka bija uz studentiem vērsta aktuāla informācija”.

Mēs, Emocionālās veselības dienas veidotāji, ieklausījāmies arī dalībnieku novēlējumos. Saņēmām iedrošinājumu un mudinājumu šo praksi turpināt – arī turpmāk piedāvāt šādu pasākumu gan LU studentiem, gan  darbiniekiem. Dalībnieki vēlētos nākotnē pēc iespējas koncentrētāku un vienkāršāku teoriju par emocionālās veselības aspektiem. Un dalībnieku vēlējums ir:  "Less is more" ("Mazāk ir vairāk"). Ļoti tiek novērtēta iespēja praktiski izmēģināt teorētiskās lietas. Viena rūpīgi izdzīvota un saprasta metode reizēm sniedz lielāku ieguvumu iepretim garam teorētiskam skaidrojumam. Saklausījām arī vēlējumu nākotnē palīdzēt noorientēties stresa situācijā – kā saprast, kur ir mana atbildība un kur ir apkārtējās pasaules atbildība par sarežģīto stresa situāciju. Saklausījām aicinājums cilvēkiem palīdzēt šīs lietas atšķirt: nodalīt svešu atbildību un lietas, ko nevaru ietekmēt, un paņemt savu atbildību par notiekošo. 

Pateicamies visiem par dalību un atsaucību!

Atgādinām, ka joprojām esam Jums pieejami. Ja vēlaties pieteikties uz individuālu konsultāciju pie psihologa, sūtiet savu pieteikumu uz e-pasta adresi psihologs-konsultants@lu.lv. Savukārt uz karjeras konsultāciju piesakieties, sūtot savu pieteikumu uz e-pasta adresi karjera@lu.lv .