Vislielākais burtu izmērs
Lielāks burtu izmērs
Burtu standarta izmērs
Vadlīnijas rekomendācijas vēstules izveidei
Pēdējās izmaiņas veiktas:
01.09.2010.

Rekomendācijas vēstule (saukta arī par ieteikumu, atsauksmju vēstuli) ir viens no dokumentiem, kas kalpo par apliecinājumu personas profesionālajai sagatavotībai, pieredzes, komunikācijas un darba stila raksturojumam. Visbiežāk rekomendācijas tiek gatavotas, piesakoties stipendijām, studijām, darbam vai dalībai kādā projektā vai programmā. Rekomendāciju sniedzēji var būt pasniedzēji, kolēģi, nereti - vadoša amatpersona no darbavietas,  kā arī ievērojami nozares speciālisti vai organizācijas biedri.

Atsauksmes var tikt ievāktas telefoniski, bet cita atsauksmju ievākšanas forma, par kuras izstrādi bieži ir neskaidri jautājumi, ir rakstiskās atsauksmes - rekomendācijas vēstules. Vienkāršības labad rekomendācijas vēstules rakstīšanu bieži vien uzņemas pats pretendents, atsauksmes sniedzējam uzticot vien tās pārlasīšanu un parakstīšanu.   Lai rakstisko atsauksmju ievākšanas procesu padarītu godīgāku un kliedētu  iespējamās neskaidrības par rekomendācijas vēstules formu, saturu, piedāvājam apskatīt galvenās vadlīnijas, pēc kurām vadīties, rakstot atsauksmes saviem centīgākajiem, aktīvākajiem studentiem vai varbūt - izpalīdzīgākajiem, zinošākajiem kolēģiem, kuri savās profesionālajās gaitās izlēmuši virzīties tālāk.

Rekomendācijas vēstules forma:

Ir pieņemts rekomendācijas vēstules formu veidot pēc tā paša parauga, kā raksta citas lietišķās vēstules, lapas augšējā daļā norādot gan vēstules adresātu, gan autoru. Vēstulē būtiski pieminēt arī rekomendācijas sniedzēja darbavietas, ieņemamā amata nosaukumu, var iekļaut arī kontaktinformāciju. Var būt gadījumi, kad nav zināms konkrēts adresāts - šādos gadījumos mēdz izvēlēties uzrunu "Cienījamās dāmas un kungi", "Cienījamā kundze/Godātais kungs!" vai raksta nosaukumu "Rekomendācija", iztiekot bez konkrētas uzrunas.

Rekomendācijas vēstulē ir jāatbild uz sekojošiem jautājumiem:

  • Kā un cik ilgi rekomendācijas sniedzējs ir pazīstams ar pretendentu? Kāda ir abu profesionālā saistība? 
  • Kādu atbildību, uzdevumu izpildi pretendents ir uzņēmies un kā ticis ar to galā?
  • Kādas ir pretendenta profesionālās zināšanas, prasmes un iemaņas? Kas ir viņa/-as stiprākās puses?
  • Kādas ir pretendenta nozīmīgākās personiskās īpašības?
  • Kam pretendentu var rekomendēt? (uz šo jautājumu parasti atbild vēstules nobeigumā)


Pēc vēstules galvenā saturiskā izklāsta seko cieņas apliecinājums, datums un paraksts.